Dobór łożysk: ogólne informacje

Dobór łożysk: ogólne informacje

Gwarancją prawidłowej i bezawaryjnej pracy maszyn czy urządzeń przemysłowych jest zamontowanie odpowiednich modeli łożysk tocznych. Dlatego dziś uporządkujemy nieco wiedzę, podając ogólne informacje na temat doboru łożysk.

 

  1. Podstawowe kryteria doboru łożysk
  2. Modele łożysk tocznych a średnica wałów
  3. Wymiary łożysk

 

Jeśli w danej maszynie zamontujesz nieodpowiednie łożysko toczne, żywotność komponentu będzie znacznie krótsza lub ulegnie awarii. Dlatego zawsze inwestując w produkty tego rodzaju, należy zwracać szczególną uwagę na ich parametry. I na tej podstawie dopasowywać je do warunków pracy i wymagań urządzenia. Poniżej przedstawiamy podstawowe kryteria doboru łożysk. Cały proces składa się z wielu kroków, które omawialiśmy już niejednokrotnie. Są to jednak cechy i pewne właściwości, które będą wymagały szerszego wyjaśnienia. Dlatego w przyszłości pojawią się szersze artykuły, a dziś jedynie zajmiemy się ogólnymi wytycznymi.

 

Podstawowe kryteria doboru łożysk

Łożyska toczne to grupa, która obejmuje zarówno łożyska kulkowe w różnych wariantach, jak i modele wałeczkowe, w tym komponenty stożkowe, walcowe, igiełkowe i baryłkowe. Między sobą różnią się nie tylko kształtem elementów tocznych, ale i niekiedy konstrukcją. To z kolei sprawia, że wyróżniają się również nieco odmiennymi właściwościami. I te właśnie parametry określają warunki, w których wybrane łożyska toczne sprawdzą się najlepiej.
Podstawowymi kryteriami, które należy zawsze brać pod uwagę, wybierając łożyska, są:

  • obciążenie – jego kierunek oraz wielkość,
  • prędkość obrotowa,
  • cichobieżność – czy jest wymagana,
  • wymagania dotyczące dokładności w przypadku wykonania,
  • kompensacja błędów niewspółosiowości – w przypadku, gdy takowe mogą pojawiać się w danej aplikacj – wtedy warto zastosować łożyska, które tę zdolność posiadają,
  • przestrzeń – jakie są wymiarowe ograniczenia.

 

Modele łożysk tocznych a średnica wałów

lozyska-kulkowe.jpgWielu ekspertów często wspomina również przy doborze łożysk o średnicach wałów. Powszechnie przyjęło się, że na wałach o małej średnicy montuje się zwykle łożyska kulkowe w wersji standardowej – to znaczy modele zwykłe. Dla elementów mających dużą średnicę poleca się przede wszystkim łożyska wałeczkowe – szczególnie komponenty stożkowe, walcowe oraz baryłkowe. Oczywiście są pewne aplikacje, w których – mimo dużej średnicy wału – lepiej sprawdzą się modele kulkowe. Wszystko zależy od warunków pracy i wymagań, jakie maszyna stawia łożyskom.
W przypadku wałów warto również wziąć pod uwagę ograniczenia wiążące się z rodzajem otworu. Najczęściej elementy te wymagają zastosowania łożyska z otworem stożkowym lub walcowym. O ile wszystkie komponenty produkuje się z otworem walcowym, o tyle otwór stożkowy stosuje się między innymi w komponentach baryłkowych, kulkowych wahliwych czy wielorzędowych walcowych.

 

Wymiary łożysk

Każdy katalog łożysk podaje informacje na temat wymiarów, w jakich dostępne są dane łożyska. Poniżej przedstawiamy symbole oraz ich znaczenia, którymi posługują się powszechnie producenci.

  • D – zewnętrzna średnica,
  • d – średnica otworu,
  • B / T – szerokość łożyska poprzecznego, T natomiast oznacza szerokość łożyska skośnego,
  • H – symbol wysokości w łozyskach wzdłużnych,
  • r i r1 – tak oznacza się współrzędne zaokrąglenia między powierzchnią czołową oraz walcową/stożkową.

 

Inne parametry łożysk

Poza wspomnianymi kryteriami, dobierając łożyska toczne musimy zwrócić uwagę także na luzy, obciążenia zastępcze, dodatkowe obciążenia dynamiczne, szybkość graniczna, nośność, tarcie, trwałość, temperaturę roboczą, a także na materiał. Tymi parametrami zajmiemy się w następnych artykułach. Jeśli chcesz być na bieżąco z tekstami, koniecznie zaobserwuj nas na Facebook’u.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *