Dlaczego warto wprowadzić system LOTO?

Dlaczego warto wprowadzić system LOTO?

Dlaczego warto wprowadzić system LOTO? Jak przebiega audyt LOTO? Czy faktycznie lockout tagout skutecznie chroni pracowników? Więcej informacji na temat LOTO znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy do artykułu!

 

 1. Co daje system LOTO?
 2. Jak przeprowadzić audyt LOTO?

 

W zakładach pracy najczęściej dochodzi do wypadków podczas prac konserwacyjno-naprawczych maszyn. Często urządzenia są niedostatecznie odpowiednio zabezpieczone. Niekiedy zawodzi system oznaczeń. Jest nieczytelny lub niezrozumiały dla pracowników i któryś z nich nieopatrznie może uruchomić maszynę, tym samym doznając uszczerbku na zdrowiu. Taka sytuacja niekiedy wiąże się także ze szkodami mienia. Dlatego warto wprowadzić system LOTO, dzięki któremu znacząco podniesiesz poziom bezpieczeństwa w swojej firmie.

 

Co daje system LOTO?

Wprowadzenie systemu LOTO to korzyść dla Twojej firmy. Odpowiednio dobrane produkty lockout tagout gwarantują skuteczność nie tylko w zakresie bezpieczeństwa, ale i identyfikacji. Asortyment składa się z wydajnych i skutecznych rozwiązań, zapewniających odpowiednią ochronę zarówno pracownikom, jak i maszynom czy urządzeniom.

 

Cel lockout tagout

loto-bradyCelem systemu lockout tagout jest zminimalizowanie ryzyka wypadków, które wpływają niekorzystnie nie tylko na całą działalność firmy, ale i na życie oraz zdrowie pracowników. LOTO to przede wszystkim korzyść ekonomiczna. Zastosowanie rozwiązań amerykańskiej marki Brady – czyli odpowiednich środków BHP – zapewnia większe bezpieczeństwo i zmniejsza listę zagrożeń do minimum. Wynikiem jest mniejsza liczba wypadków i szkód, co przekłada się na wyższą produktywność, jakość i efektywność.

Wypadki zawsze generują wyższe koszty – zarówno w przypadku pracownika, jak i mienia, które podczas takiej sytuacji mogło jeszcze bardziej ulec uszkodzeniu. Im dłużej maszyna nie pracuje, tym powoduje większe straty.

 

Jak przeprowwadzić audyt LOTO?

Każdy audyt LOTO powinien być przeprowadzony przez specjalistę. Sam proces nie jest skomplikowany, jednakże wymaga przekazania obszernej wiedzy na temat samego systemu lockout tagout, co prościej zrealizować szkoleniami. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że każde działanie w obszarze LOTO jest skuteczne i poprawne.

W pierwszym kroku specjalista przekazuje wszystkie procedury systemu. To czas na opracowanie i udokumentowanie wszelkich zasad, a także na przygotowanie całego planu wdrożenia systemu. W zasadach określa się następujące punkty:

 • zakres oraz cel lockout tagout,
 • autoryzowani pracownicy,
 • zasady dotyczące egzekwowania,
 • szkolenia – metody ich prowadzenia,
 • okoliczności specjalne – np. praca zmianowa, grupowe blokady.

Następnie ekspert przeprowadzający audyt LOTO identyfikuje wszystkie punkty krytyczne. Pomaga je zlokalizować i odpowiednio – przede wszystkim czytelnie – oznakować. Do punktów kontroli energii zalicza się między innymi:

 • wyłączniki,
 • zawory,
 • bezpieczniki,
 • przełączniki.

Do oznakowania natomiast wykorzystuje się zawieszki lub etykiety. W ofercie Brady znajdziesz gotowe, trwałe produkty. Możesz także kupić odpowiednią drukarkę etykiet i samodzielnie tworzyć oznakowania, dostosowując je do własnych potrzeb.

W trzecim kroku specjalista przekazuje informacje na temat dostępnych blokad oraz ostrzegawczych oznaczeń. Asortyment obejmuje przede wszystkim uniwersalne rozwiązania, blokady zaworów, bezpieczników, etykiety, zawieszki, kłódki mosiężne czy nieprzewodzące, a także asortyment w postaci wieszaków na kłódki czy skrzynek grupowego blokowania.

Ostatni etap audytu LOTO wiąże się ze szkoleniami. Ekspert pomaga w szkoleniu zarówno pracowników, jak i specjalistów odpowiedzialnych za BHP w danym miejscu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *