Czym wyróżniają się łożyska wałeczkowe dwurzędowe?

Czym wyróżniają się łożyska wałeczkowe dwurzędowe?

Czym wyróżniają się łożyska wałeczkowe dwurzędowe? Jakie modele toczne dostępne są w wariancie dwurzędowym? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy!

 

  1. Czym są łożyska walcowe dwurzędowe?
  2. Charakterystyka łożysk baryłkowych dwurzędowych
  3. Czym wyróżniają się łożyska stożkowe dwurzędowe?
  4. Łożyska igiełkowe dwurzędowe – krótka charakterystyka

 

Do podziału łożysk tocznych stosuje się przeróżne kryteria. Jednym z nich jest podział ze względu na ilość elementów tocznych. Tu wyróżnia się łożyska toczne jednorzędowe, dwurzędowe i wielorzędowe. Jeśli szukasz informacji na temat dwurzędowych rozwiązań, zapraszamy do lektury! O kulkowych pisaliśmy już na naszym blogu, zatem dziś zajmiemy się komponentami wałeczkowymi.

 

Czym są łożyska walcowe dwurzędowe?

lozysko-walcowe-dwurzedoweWalcowe łożyska dwurzędowe są modelami rozłącznymi oraz swobodnymi. Składają się – jak sama nazwa wskazuje – z dwóch rzędów elementów tocznych, kształtem przypominających walec. W porównaniu z jednorzędowymi komponentami wyróżniają się wyższą sztywnością oraz zdolnością do przejmowania większych obciążeń promieniowych. Ponadto do zalet niniejszych łożysk zalicza się stosunkowo dużą precyzję i trwałość. Dwurzędowe produkty walcowe doskonale sprawdzają się w precyzyjnych obrabiarkach.

 

Charakterystyka łożysk baryłkowych dwurzędowych

Dwurzędowe łożyska baryłkowe to komponenty składające się z pierścieni i dwurzędowa rzędów baryłek. Elementy toczne montuje się między pierścieniem zewnętrznym a wewnętrznym. W przypadku pierścienia zewnętrznego stosuje się rozwiązania z kulistą bieżnią. Wewnętrzny pierścień natomiast wyróżnia się dwoma bieżniami. Tak skonstruowane łożysko baryłkowe dwurzędowe świetnie sprawdza się w aplikacjach, w których występują ogromne obciążenia promieniowe i osiowe w obu kierunkach.

Do zalet łożysk baryłkowych dwurzędowych zalicza się możliwość osiągania wyższych prędkości obrotowych – w porównaniu z innymi komponentami, a także stosunkowo dużą nośność. Do wad natomiast wagę – łożyska baryłkowe dwurzędowe są z reguły dosyć ciężkie.

 

Czym wyróżniają się łożyska stożkowe dwurzędowe?

Łożyska stożkowe dwurzędowe składają się z dwóch pierścieni wewnętrznych oraz podwójnego pierścienia zewnętrznego. Taka budowa sprawia, że świetnie sprawdzają się przy przenoszeniu ogromnych obciążeń poprzecznych i wzdłużnych – także złożonych. Można stosować je w aplikacjach, w których występują siły osiowe w obu kierunkach. Na tle innych rozwiązań łożysko stożkowe dwurzędowe wyróżnia się dużą sztywnością, nośnością i jednocześnie stosunkowo niskim tarciem.

Komponenty stożkowe dwurzędowe znajdą zastosowanie głównie w maszynach górniczych, skrzyniach przekładowych oraz walcarkach.

 

Łożyska igiełkowe dwurzędowe – krótka charakterystyka

Łożyska igiełkowe dostępne są także w wariancie dwurzędowym. Taki model składa się z dwóch rzędów elementów tocznych, które mają średnicę kilkakrotnie mniejszą od swojej długości – stąd też nazwa ‚igiełkowe’. Budowa łożysk igiełkowych dwurzędowych sprawia, że komponenty te wyróżniają się dużo lepszą sztywnością w porównaniu do jednorzędowych rozwiązań. Ponadto mogą przejmować większe obciążenia promieniowe. Modele te są doskonałym rozwiązaniem do ciągłej pracy oraz tam, gdzie występują stosunkowo wysokie prędkości obrotowe. Najczęściej łożyska igiełkowe dwurzędowe wykorzystuje się w motoryzacji, przemyśle lekkim, silnikach czy przekładniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *