Czym wyróżnia się sprzęgło kłowe ROTEX GS?

Czym wyróżnia się sprzęgło kłowe ROTEX GS?

Szukasz wydajnych sprzęgieł kłowych do serwonapędów? Już teraz sprawdź rozwiązania proponowane przez popularną firmę KTR! Czym wyróżnia się sprzęgło kłowe ROTEX GS? Szczegóły na temat komponentów tego rodzaju znajdziesz w poniższym wpisie.

 

  1. Sprzęgła kłowe ROTEX GS – podstawowe informacje
  2. Czym wyróżniają się sprzęgła ROTEX GS?
  3. Jakie łączniki elastyczne wykorzystuje się w sprzęgłach ROTEX GS KTR?
  4. Sprzęgła ROTEX GS a odchyłki

 

Czym charakteryzują się popularne sprzęgła kłowe ROTEX GS do serwonapędów? Jakie łączniki elastyczne się w nich wykorzystuje? Gdzie ogólnie znajdą zastosowanie? Czy kompensują odchyłki? Jeśli tak, to jakie? Na wszystkie pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią!

 

Sprzęgła kłowe ROTEX GS – podstawowe informacje

sprzeglo-klowe-rotex-gsSeria ROTEX GS obejmuje sprzęgła kłowe bezluzowe, bezobsługowe i bezpieczne w razie uszkodzenia. Niniejsze komponenty skutecznie kompensują odchyłki wałów i tłumią drgania. Kompaktowe modele wyróżniają się niskim momentem bezwładności i sprawdzą się tam, gdzie mamy do czynienia ze średnią możliwą odległością wałów łączonych. Jeśli chodzi o połączenie wał-piasta, możliwe jest zastosowanie opcji wpustowej, jak i zaciskowej.

Zakres momentu obrotowego wynosi 0,2 – 5 850 Nm. Oczywiście wartości tego rodzaju mogą różnić się w zależności od wariantu, na jaki się zdecydujesz. Dlatego pobierz katalog KTR, zapoznaj się dokładnie z danymi technicznymi konkretnej wersji sprzęgła i na tej podstawie zdecyduj, czy dany produkt jest optymalną opcją dla Twojej maszyny.

 

Zastosowanie sprzęgieł ROTEX GS

Gdzie można wykorzystać sprzęgła ROTEX GS? Jeśli chodzi o branże, sprzęgła ROTEX GS świetnie sprawdzą się w obrabiarkach, automatyce, napędach, technice pakowania i technice medycznej. W przypadku aplikacji niniejsze komponenty poleca się montować w napędach wrzecion głównych, miniaturowych napędach, przekładniach o średnich lub dużych przełożeniach czy w napędach śrubowych, których skok gwintu wynosi s < 40.

 

Czym wyróżniają się sprzęgła ROTEX GS?

ROTEX GS to seria, która obejmuje trzyczęściowe sprzęgła KTR montowane osiowe i składane ze ściśnięciem wstępnym. Tego rodzaju komponenty przenoszą moment obrotowy bezluzowo i wyróżniają się optymalną sztywnością oraz skutecznym tłumieniem drgań. Doskonale sprawdzą się także w zastosowaniach krytycznych.

Proste zęby oraz elastyczny łącznik sprawiają, że sprzęgło ostatecznie uzyskuje niewielkie powierzchniowe naprężenia. A to z kolei przekłada się na wyższą sztywność całego komponentu. Zęby elastyczne skutecznie kompensują odchyłki. Dodatkowo czopy na zębach znacząco ograniczają ewentualny poosiowy przesuw podczas montażu. Jednocześnie zapobiegają kontaktowi między zamontowanymi piastami.

Warto również wiedzieć, że sprzęgła ROTEX GS są przystosowane do przenoszenia napędu także w tych przestrzeniach, które są zagrożone wybuchem. Produkty tej serii mają certyfikaty i są zgodne z dyrektywą 2014/34/UE (ATEX). Można wykorzystać je w strefie 1, 2, 21 i 22.

 

Jakie łączniki elastyczne wykorzystuje się w sprzęgłach ROTEX GS KTR?

W sprzęgłach ROTEX GS marka KtR wykorzystuje kilka łączników elastycznych, które od siebie różnią się głównie poziomem twardości. Warto wiedzieć, że wraz ze wzrostem twardości elementu tego rodzaju, zwiększa się także wartość obrotowego momentu i jego sztywność. Im mniejsza twardość natomiast, tym większa zdolność do kompensacji odchyłek oraz tłumienia drgań. Czym dokładnie wyróżniają się poszczególne łączniki elastyczne?

 

Łącznik 80 Sh-A-GS

Łączniki 80 Sh-A-GS to poliuretanowe rozwiązania przeznaczone do pracy ciągłej w temperaturze od -50 do 80 stopni Celsjusza (krótkotrwale od -60 do 120 stopni Celsjusza). Tego rodzaju łączniki dostępne są w rozmiarze od 5 do 24. Doskonale sprawdzą się w elektrycznych napędach pracujących w układach pomiarowych.

 

Łączniki 92 Sh-A-GS

Żółte łączniki 92 Sh-A-GS to poliuretanowe elementy, dostępne w rozmiarze od 5 do 55. Przystosowane są do pracy w temperaturze wynoszącej -40 – 90 stopni Celsjusza – krótkotrwale od -50 do 120 stopni Celsjusza. Łączniki o twardości 92 Sh-A-GS są świetną opcją dla napędów wrzecion oraz napędów elektrycznych montowanych w układach sterujących oraz pomiarowych.

 

Łącznik 98-Sh A GS

Symbol 98-Sh A-GS oznacza łączniki czerwone, poliuretanowe, proponowane przede wszystkim do stosowania w napędach pozycjonujących, wrzecion oraz tam, gdzie występują duże obciążenia. Dostępne w rozmiarze od 5 do 90 elementy, przeznaczone są do pracy ciągłej w temperaturze od -30 do 90 stopni Celsjusza i krótkotrwale od 40 do 120 stopni Celsjusza.

 

Łączniki 64 Sh-D-H-GS

W przekładniach planetarnych i bezluzowych świetnie sprawdzą się sprzęgła z łącznikami 64 Sh-D-H-GS. To elementy wykonane z takiego materiału, jak Hytrel. Przeznaczone są do pracy w temperaturze wynoszącej -50 – 120 stopni Celsjusza – krótkotrwale -60 – 150 stopni Celsjusza. Niniejsze łączniki elastyczne dostępne są w rozmiarze od 7 do 38.

 

Łącznik 64 Sh-D-GS

Poliuretanowy łącznik elastyczny 64 Sh-D-GS to świetna opcja dla aplikacji, w których występują większe obciążenia i które wymagają od sprzęgieł wysokiej skrętnej sztywności. Mogą pracować w temperaturze wynoszącej -20 – 110 stopni Celsjusza (krótkotrwale: -30 – 120 stopni Celsjusza). Marka KTR dostarcza łączniki elastyczne 64 Sh-D-GS w rozmiarze od 42 do 90.

 

Łączniki 72 Sh-D-H-GS

Łącznik 72 Sh-D-H-GS to element wykonany z materiału Hytrel. Może pracować w temperaturze, która wynosi minimalnie -50, a maksymalnie 120 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o pracę o krótkotrwałą, zakres temperatury wynosi -60 – 150 stopni Celsjusza. Łączniki elastyczne w tym wykonaniu dostępne są w rozmiarze od 24 do 38. Znajdą zastosowanie głównie tam, gdzie występują ogromne obciążenia, wysokie temperatury i gdzie wymagana jest od sprzęgieł duża sztywność skrętna.

 

Łącznik 72 Sh-D-GS

72 Sh-D-GS to symbol łączników poliuretanowych, przystosowanych do pracy w temperaturze -20 – 110 stopni Celsjusza (krótkotrwale -30 – 120 stopni Celsjusza). Niniejsze elementy wykonuje się w rozmiarze od 42 do 90. Takie łączniki elastyczne świetnie sprawdzają się tam, gdzie mamy do czynienia z ogromnymi obciążeniami oraz gdzie wymaga się odpowiednio wysokiej skrętnej sztywności.

 

Sprzęgła ROTEX GS a odchyłki

Sprzęgła ROTEX GS są tak zbudowane, aby umożliwiać kompensację odchyłek promieniowych oraz osiowych bez żadnych problemów i szkód.Z tego względu, że łącznik pracuje pod ściśnięciem wstępnym, luz nie będzie występować nawet w późniejszym okresie.

Odchyłki osiowe mogą być skutkiem różnych tolerancji elementów łączonych podczas montażu czy zmian długości wału w aplikacjach, w których mamy do czynienia z wahaniami temperatury. Z tego względu, że łożyska toczne montowane na wałach nie mogą z reguły przenosić bardzo dużych obciążeń wzdłużnych, przejmowaniem ich i gwarantowaniem niewielkich sił reakcji zajmują się w takiej sytuacji sprzęgła. Jak wspominaliśmy, sprzęgła ROTEX GS kompensują także odchyłki promieniowe. Odchyłki tego rodzaju mogą być wynikiem przesunięcia względem siebie wałów – na przykład na skutek innych tolerancji centrowania.

Jeśli w danej aplikacji występują duże odchyłki, polecamy montować dwukardanowe rozwiązania – a mianowicie sprzęgła ROTEX GS DKM. Dzięki temu unikniesz dużych przywracających sił. Zanim jednak zamówisz odpowiednie sprzęgło ROTEX GS, dokładnie sprawdź dopuszczalne wartości odchyłek poszczególnych wykonań. Informacje tego rodzaju znajdziesz w katalogu producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *