Co to jest sprzęgło palcowe? Gdzie wykorzystuje się sprzęgła palcowe? Jakiej marki sprzęgło walcowe kupić? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z tematem.
Podobnie jak łożyska toczne również i sprzęgła produkuje się w przeróżnych wariantach. Na rynku dostępne są między innymi sprzęgła palcowe. Czym się wyróżniają i gdzie znajdą zastosowanie? Jakiej marki sprzęgła palcowe wybrać? Jeśli szukasz odpowiedzi na tego rodzaju pytania, szczegóły znajdziesz w poniższym artykule. Pamiętaj również o tym, aby pobrać katalog sprzęgieł interesującego Cię producenta, aby zapoznać się z pełną specyfikacją interesujących Cię wariantów, zanim jeszcze złożysz zamówienie. A jeśli masz problem z dobraniem optymalnego komponentu, skorzystaj z pomocy fachowca.
Czym jest sprzęgło palcowe?
Sprzęgła palcowe należą do rozwiązań kompensacyjnych i przymusowych. Zbudowane są z tarcz kolistych — jednej biernej, drugiej czynnej — a ich piasty montuje się na łączonych wałach za pomocą połączenia wpustowego. W niniejszych komponentach stosuje się jedną piastę z palcami, która ma dodatkowo elastyczny element. Druga natomiast posiada specjalne otwory, które pasują do owych palców.
Standardowe sprzęgło palcowe jest jednocześnie opcją elastyczną. Na tle innych rozwiązań wyróżnia się zdolnością do kompensowania odchyłek i tłumienia drgań skrętnych.
Jak wspominaliśmy, sprzęgła palcowe służą do łączenia wałów. Nierzadko montuje się je także pomiędzy silnikiem a pompą lub między silnikiem a reduktorem.
Jakiej marki łożyska palcowe warto kupić?
Jakiej marki sprzęgła palcowe warto wybrać? Polecamy zwróć szczególną uwagę na rozwiązania proponowane przez markę KTR. Sporą popularnością cieszą się aktualnie modele serii REVOLEX. Ta gama obejmuje sprzęgła palcowe gwarantujące bezpieczne przenoszenie momentu obrotowego. Najczęściej wykorzystuje się je tam, gdzie mamy do czynienia z wysokimi momentami oraz obciążeniem uderzeniowym. To wytrzymałe i nieprzebijalne sprzęgła palcowe, które mają zdolność całkowitego kompensowania każdego rodzaju odchyłek. Montuje się je osiowo i charakteryzują się stosunkowo krótką konstrukcją.
W standardzie sprzęgła KTR serii REVOLEX mają demontowane w sposób hydrauliczny bolce. Dzięki temu, aby zamontować komponent, nie trzeba wykorzystywać specjalnych narzędzi. Ponadto zazwyczaj wyposaża się je w pierścień elastomerowy NBR 80 ShA. Jeśli potrzebujesz sprzęgła do niskich temperatur, warto wybrać modele z elastomerem NR. Oferta obejmuje także rozwiązania przeznaczone do pracy w napędach kolei liniowych. Mamy tutaj na myśli sprzęgła palcowe posiadające elektrycznie izolujące elastomery. Zakres temperatury zastosowania elastomerów wynosi -30 – 80 stopni Celsjusza. Krótkotrwale sprzęgła KTR tej serii mogą pracować w temperaturze 120 stopni Celsjusza. Jeśli natomiast chodzi o momenty obrotowe, w ofercie znajdziesz komponenty przeznaczone do momentów wynoszących od 3 800 do 1 220 000 Nm. Poza ekonomicznym rozwiązaniem dostępne są sprzęgła palcowe z tarczą hamulcową lub wariant z pierścieniem rozprężno-zaciskowym, zapewniający cierne przenoszenie momentów obrotowych.
Ze względu na krótką konstrukcję, niniejsze sprzęgła palcowe przeznaczone są do łączenia wałów, między którymi mamy do czynienia z nieznaczną odległością. Produkty tej serii można wykorzystywać w strefach zagrożonych wybuchem — zgodność z dyrektywą UE 2014/34/UE.
Zanim zamówisz sprzęgła palcowe, pobierz katalog KTR i dokładnie przeanalizuj wszystkie dane techniczne. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybierzesz komponent w odpowiednim wykonaniu.