Co to jest pas wariatorowy?

Co to jest pas wariatorowy

Co to jest pas wariatorowy? Czym wyróżnia się na tle innych pasów napędowych? Gdzie montuje się pasy wariatorowe? Jeśli szukasz podstawowych informacji na temat pasów wariatorowych, zapraszamy do lektury niniejszego wpisu już teraz!

 

  1. Co to są pasy wariatorowe?
  2. Gdzie montuje się pasy wariatorowe?

 

Pasy napędowe to rozwiązania, które dostępne są na rynku w wielu wariantach. Poza popularnymi pasami klinowymi czy pasami zębatymi można znaleźć między innymi pasy wariatorowe, które są tematem dzisiejszego artykułu. Co to są pasy wariatorowe i gdzie znajdą zastosowanie? Jeśli potrzebujesz odpowiedzi na podstawowe pytania tego typu, już teraz zapoznaj się z poniższą treścią.

 

Co to są pasy wariatorowe?

pasy wariatorowe co toCzym właściwie są pasy wariatorowe i jakimi cechami różnią się od innych, znanych rozwiązań? Otóż pas wariatorowy to właściwie pas klinowy szerokoprofilowy, który projektuje się i przystosowuje do pracy w tak zwanych wariatorach. Takie pasy napędowe montuje się najczęściej w bezstopniowych przekładniach. Wyróżniają się uzębieniem wewnętrznym, które jest w stanie zapewnić odpowiednio dużą elastyczność.

Między sobą pasy wariatorowe mogą nieco się różnić, jednakże wszystkie produkty wyróżniają się ogromną elastycznością oraz większą — w porównaniu do innych rozwiązań — poprzeczną sztywnością. Zaletą pasków wariatorowych jest niewątpliwie stosunkowo mała rozciągliwość. Komponenty w takim wykonaniu świetnie radzą sobie także w połączeniu z pasowymi kołami o małej średnicy. Temperatura pracy pasów wariatorowych wynosi z reguły -30 – 100 stopni Celsjusza. Wartości te mogą oczywiście się różnić, dlatego dokładnie sprawdź dane w katalogu producenta, którego paski wybierzesz.

 

Jakiej marki pasy wariatorowe kupić?

Szukasz wydajnych i niezawodnych pasów wariatorowych? Polecamy zwrócić uwagę na produkty proponowane przez Optibelt. W przypadku wariatorowych rozwiązań sporą popularnością cieszą się pasy klinowe szerokoprofilowe z bokami otwartymi. Podstawę takie pasa marka Optibelt wykonuje ze specjalnej mieszanki gumowej polichloroprenowej. Włókna w paskach tej serii natomiast układa się poprzecznie. Aby wzmocnić wierzchnią i spodnią warstwę producent stosuje aramidowe albo poliestrowe włókna. Do zalet produktów gamy SUPER VX zalicza się świetną odporność na ścieranie, poślizg oraz na poprzeczne siły. Ponadto są to produkty cichobieżne i skuteczne w przejmowaniu mocy. Na tle konkurencyjnych komponentów pasy wariatorowe SUPER VX charakteryzują się wysoką trwałością oraz wyższą elastycznością.

 

Gdzie montuje się pasy wariatorowe?

Parametry pasów wariatorowych sprawiają, że komponenty tego rodzaju doskonale sprawdzają się w bezstopniowych przekładniach. Ale to nie jedyna aplikacja, w której montuje się pasy wariatorowe. Poza przekładniami produkty tego typu wykorzystuje się w maszynach drukarskich, napędach mielących, maszynach włókienniczych czy cewiarkach. Dodatkowo pasy wariatorowe montuje się w skuterach śnieżnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *