Co to jest LOTO?

Co to jest LOTO?

Co to jest LOTO? Czy system ten skutecznie podnosi bezpieczeństwo w każdym miejscu pracy? Jakie rozwiązania LOTO wybrać? Dziś przyjrzymy się, czym jest system Lockout/Tagout i odpowiemy, czy warto w niego inwestować!

 

 1. Czym jest LOTO?
 2. Niebezpieczna energia – kontrola
 3. Jak przeprowadzić audyt LOTO?

 

Dostępne w asortymencie amerykańskiej marki Brady produkty LOTO to rozwiązania, które podnoszą poziom bezpieczeństwa w każdym miejscu pracy. Na czym polega ich działanie? I o co właściwie chodzi z tym całym systemem? Odpowiedzi szukaj w niniejszym artykule!

 

Czym jest LOTO?

Po rozwinięciu skrótu LOTO otrzymujemy wyrażenie lockout tagout, które tłumaczy się jako zamknąć i oznaczyć. Zatem cała procedura systemu LOTO składa się z dwóch głównych części. W pierwszej zamykamy punkt krytyczny, w drugiej natomiast oznaczamy blokadę.
Punktem krytycznym jest nic innego jak źródło zasilania. Chodzi o to, by owe źródło skutecznie zablokować, by w momencie, gdy nieuprawniony pracownik nieopatrznie uruchomi maszynę, ta nie zaczęła pracować. Zatem LOTO ma chronić pracownika przed wypadkiem i mienie przed uszkodzeniem.

Kiedy już zablokujemy punkt krytyczny, musimy oznaczyć go odpowiednią etykietą. Na takim oznaczeniu najczęściej podaje się ostrzeżenia, informację na temat, dlaczego urządzenie jest odłączone i kto odpowiada założenie oraz kto może ściągnąć blokadę.

 

Niebezpieczna energia – kontrola

Każda maszyna przemysłowa zasilana jest z minimum dwóch rodzajów energii. Asortyment LOTO dostępne w asortymencie amerykańskiej marki Brady, jest przystosowany do różnych typów energii. Poniżej przedstawiamy pełną listę:

 • energia elektryczna,
 • mechaniczna,
 • pneumatyczna,
 • grawitacyjna,
 • termiczna,
 • hydrauliczna,
 • energia z substancji chemicznych (gazowe, ciekłe),
 • z elementów spadających, które są umieszczone na różnych wysokościach,
 • z substancji oraz powierzchni gorących,
 • z koła zamachowego, zatrzymanego podczas ruchu,
 • z prądu resztkowego, który musi być odprowadzany.

Ponadto produkty z oferty świetnie sprawdzają się także przy energii zmagazynowanej typu innego, niż wyżej wymienione.
Asortyment lockout ragout Brady jest właśnie po to, by zapewnić skuteczną blokadę wszystkich źródeł zasilania, które mogą stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla serwisantów, jak i pracowników. Dzięki produktom naprawiana maszyna nie będzie miała prawa się uruchomić – czy to za pomocą osoby trzeciej, czy samodzielnie.

 

Jak przeprowadzić audyt LOTO

Chcesz wprowadzić tytułowy system w swojej firmie? Koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty! Sam audyt LOTO nie jest skomplikowany, jednakże rekomenduje się, by został on przeprowadzony przez odpowiednią osobę. Przedstawiciel Brady wprowadzając system do danej firmy, przeprowadza także szkolenia dla pracowników. Nie tylko przekazuje im wiedzę na temat samego LOTO, ale także szkoli wybrane osoby, by te w przyszłości mógłby szkolić nowo zatrudnionych.
Sam audyt LOTO składa się z kilku – dokładnie z czterech – kroków. Na samym początku określa się wszelkie zasady programu i procedury. Następnie wskazuje się wszystkie punkty krytyczne, wymagające blokady. Później dobiera się odpowiednie produkty, które skutecznie zablokują wskazane miejsca i się je oznacza za pośrednictwem znaków, etykiet czy zawieszek. Na samym końcu przeprowadza się kompleksowe szkolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *